Error message

  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; ctools_context has a deprecated constructor in require_once() (line 127 of /home/tusa/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; ctools_context_required has a deprecated constructor in require_once() (line 127 of /home/tusa/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; ctools_context_optional has a deprecated constructor in require_once() (line 127 of /home/tusa/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; panels_cache_object has a deprecated constructor in require_once() (line 127 of /home/tusa/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).

Writing Equations to Solve Problems

Worksheet (Pre-Algebra)

PDF: Pre-Algebra - equations

Writing Equations to Solve Problems Worksheet


This Free Pre-Algebra Worksheet contains problems that can be solved by setting up an equation. Students must write equations for given situations and solve.

Lesson: 

To solve problems by writing simple equations

Subject: 

Topics: 

Number of Problems: 

5

Pages: 

2

Answer Key: 

Yes

Samples: 

Free Pre-Algebra Worksheet

Writing Equations to Solve Problems

Write an equation for each problem.

Solve the equation.

1) A pair of shoes cost $5 more than a pair of sandals. The total cost for both is $99.90. Find the cost of the pair of shoes.

2) A pencil and pen together cost $1.75. If the pen costs .45 more than the pencil, how much does the pencil cost?

3) Michelle has $350 saved to pay for her surfing lessons. If a lesson costs $25, how many lessons can she afford with her savings?

4) A plain cheese pizza costs $10.25. Each addition topping costs $1.10. If a pizza costs $13.55, how many toppings are on the pizza?

5) The difference between 8 times a number and ½ of the number is 16. Find the number.

Download Worksheet


Download Worksheet

All Worksheets © Tutor-USA. All Rights Reserved.